gifStanowisko do resuscytacji, inkubator noworodkowy, nieinwazyjny miernik żółtaczki i przenośna lampa do fototerapii - to kolejne dary od Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, które w tym roku trafiły do działdowskiego oddziału noworodków i wcześniaków.


jpgNiedługo po podsumowaniu XXI Finału WOŚP, pod koniec lutego 2014 roku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie otrzymał od fundacji lampę do fototerapii. Jest to urządzenie przenośne, przeznaczone do leczenia hiperbilirubinemii. Dzięki temu aparatowi noworodek może być poddany fototerapii (naświetlaniu błękitnym światłem) w swoim własnym łóżeczku, bez potrzeby umieszczania go bez odzienia w inkubatorze.

jpgW marcu do SPZOZ w Działdowie dostarczono kolejny sprzęt medyczny od Fundacji WOŚP. Wśród podarowanych urządzeń znalazło się stanowisko do resuscytacji noworodków Resuscitaire, o wartości ok. 60 tysięcy złotych. Urządzenie zapewnia kontrolowane ogrzewanie nowonarodzonego dziecka, a wbudowane moduły pozwalają na monitoring temperatury skóry oraz szybką ocenę APGAR. W komplecie ze stanowiskiem Resuscitaire znajdują się jeszcze dwa pulsoksymetry, umożliwiające monitorowanie poziomu wysycenia krwi tlenem oraz czynności serca, resuscytator oraz elektroniczna waga dziecięca.

jpgKolejne podarowane urządzenie to inkubator noworodkowy Isolette C2000. Inkubator zapewnia kontrolowane środowisko dla wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie. Kontroluje temperaturę oraz (opcjonalnie) tlen i wilgotność powietrza. Urządzenie posiada dwa czujniki temperatury, dzięki czemu bliźnięta mogą myć pielęgnowane wspólnie w jednym inkubatorze. Wartość nowego inkubatora to ok. 40 tysięcy złotych.

jpgWśród podarowanych nam w tym roku przez Fundację sprzętów znalazł się również nieinwazyjny miernik bilirubiny (miernik żółtaczki), służący do przezskórnego pomiaru stopnia zażółcenia tkanki podskórnej u noworodków. Miernik podaje pomiar cyfrowy skorelowany ze stężeniem bilirubiny w surowicy krwi. Urządzenie stanowi bezbolesną alternatywę dla tradycyjnego badania przesiewowego żółtaczki. Wartość urządzenia szacuje się na kwotę ok. 16 tysięcy złotych.

- Ilość i jakość sprzętu otrzymanego w tym roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zrobiła na nas bardzo duże wrażenie. Dziękujemy Fundacji oraz wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę pieniędzy. Mamy nadzieję, że po kolejnych Finałach WOŚP do naszego Szpitala trafi jeszcze więcej nowoczesnego sprzętu, czego sobie i Państwu serdecznie życzymy - powiedziała Elżbieta Leżuchowska, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Działdowie.