jpgInformujemy, że w SPZOZ w Działdowie osoby odwiedzające pacjentów nie mają obowiązku noszenia foliowych ochraniaczy na obuwie.
W szpitalu znajdują się automaty, z których można zakupić ochraniacze, ale stosowanie ich jest dobrowolne. Ważne jest jednak to, aby ochraniacze z folii stosować zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli jednorazowo. Tylko tak stosowane ochraniacze zmniejszają ryzyko przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów.

Zastosowanie ochraniaczy na obuwie
Jednorazowe ochraniacze na obuwie należą do zestawu indywidualnych środków ochrony dla pracowników szpitala oraz osób odwiedzających. Podstawowy cel stosowania ochraniaczy z foli to zapobieganie skażeniu stóp i obuwia drobnoustrojami występującymi na powierzchniach płaskich w otoczeniu pacjenta lub na traktach komunikacyjnych szpitala. Na obuwiu osób odwiedzających, szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje, mogą być przenoszone do środowiska pozaszpitalnego. Ochraniacze powinny być stosowane wyłącznie jednorazowo, przez czas pobytu na danym obszarze szpitala i wrzucane do pojemników bezpośrednio po jego opuszczeniu. Po zdjęciu ochraniaczy należy umyć ręce.

Szkodliwa praktyka
Niestety w praktyce okazuje się, że wielu odwiedzających nie stosuje się do tych wytycznych i po wyjściu z oddziału zachowuje użyte ochraniacze po to, aby wykorzystać je po raz kolejny podczas ponownego przyjścia do szpitala. W ten sposób ochraniacze, zamiast chronić, stają się źródłem potencjalnego przenoszenia szkodliwej flory bakteryjnej. Zagrożenie narażenia się na wpływ bakterii narasta, gdy w miejscu, gdzie przechowujemy użyte ochraniacze (torebka, etc.) znajdują się również produkty spożywcze.

Jeżeli zależy nam na naszym zdrowiu i osób bliskich używajmy ochraniaczy na obuwie wyłącznie jednorazowo.